ממשלת פורטוגל פרסמה בשנת 2013 שהיא מעוניינת לאפשר לצאצאים של יהודי פורטוגל  לקבל אזרחות פורטוגזית. קבלת האזרחות תהיה בהתאם לעמידה בקריטריונים.  הקריטריונים הללו הם קריטריונים מקלים יחסית לקריטריונים בהליך קבלת האזרחות הפורטוגזית הרגיל. כשנה לאחר מכן, בחודש יולי 2014, ממשלת פורטוגל נתנה הוראה להכניס תקנות בכל הקשור להליך קבלת האזרחות הפורטוגזית  לצאצאי יהודי פורטוגל בתוך 90 ימים.  רק במהלך חודש פברואר 2015, ההקלות אושררו גם לצאצאי האנוסים והמגורשים מפורטוגל. לאחר אשרור התקנות, החוק נכנס לתוקף בראשון לאפריל בשנת 2015.

דרכון פורטוגלי

החקיקה שמקלה על הליך קבלת האזרחות הפורטוגלית לצאצאי יהודי פורטוגל מסתמכת על חוק דומה שלהם, שנתן הקלות לצאצאי אזרחי פורטוגל שעזבו את ארצם בשנות ה-30 וה-20 של המאה הקודמת, ואז השתקעו בארצות שונות דוברות פורטוגזית.

בעבר, מה שהיה נהוג הוא להוכיח את אזרחות הסב או הסבתא על ידי מסמכים מרשויות פורטוגל או מהמדינה אליה היגרו הסב או הסבתא. מאחר והוכחה על ידי מסמכים עבור יהודי פורטוגל היא כמעט בלתי אפשרית עקב גירושם מהמדינה, בינואר 2015, ממשלת פורטוגל אישרה את החוק וכך ניתן להגיש בקשה לאזרחות ללא מסמכים אלו. נראה כי החוק היה לתקופה של 10 שנים אשר במסגרת שנים אלו המבקשים יכולים לפנות לקבלת אזרחות פורטוגלית עם הקלות משמעותיות. אך בסופו של דבר, הגבלת התקופה בוטלה וכשנה לאחר חקיקת החוק, אושרו מספר בקשות לאזרחות על ידי צאצאי יהודי פורטוגל.

בית המחוקקים בפורטוגל קבע שרשות מנהל האוכלוסין בפורטוגל יהיה האחראי בכל הנוגע להתמודדות בכל הקשור להוכחת הקשר. יש לציין שיש מספר מוסדות אקדמאיים שמחזיקים בהעתקי מסמכים ובידע בכל נושא המגורשים. אך למרות זאת, לא בטוח שהמידע שהמוסדות הללו מחזיקים, מספיקים כדי לעמוד בנטל ההוכחה שקיים היום בפורטוגל. החוק החדש קובע למעשה שני דרכים שבהם ניתן לקבל אישור לאזרחות על ידי הוכחת הקשר ליהדות בפורטוגל.

למי מגיע דרכון פורטוגלי ?

דרכי ההוכחה המרכזיות לקהילה היהודית או לרשות בפורטוגל יהיו:

 • העיקרי בדרכי ההוכחה הוא להראות ששם משפחתו של המבקש נמצא ברשימת שמות המשפחה בחוק כאחד משמות המשפחה המוכרים של יהודי פורטוגל. יש לזכור שמדובר ברשימה חלקית שלא מונה את כול שמות המשפחה ושם משפחה שמופיע שם הוא לא תנאי מספיק, אך הוא יעזור.
 • קבלת אישור מאחת מהקהילות היהודיות מחוץ לפורטוגל, שיש לה את המנהגים של הקהילה היהודית שנמצאת בפורטוגל.
 • הבאת הוכחה על ידי מסמכים שונים כמו פסקי דין רבניים, ספרים, תמונות ומחקרים על הקשר.

מה שעליכם לעשות הוא קודם כל לאתר עורך דין שמתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי ומומלץ גם שיתמחה בסיוע משפטי בכל הקשור באירועים היסטוריים. חשוב לבצע מחקר היסטורי – גנאלוגי, מאחר ומחקר נכון כזה יוכל להראות בצורה הברורה ביותר על שורשיהם הפורטוגליים הספציפיים של מבקשי האזרחות.  יש לציין, שההקלות לכל מי שיבקש אזרחות פורטוגלית בגלל  שהוא צאצא של יהודי פורטוגל בעת הגירוש, עדיין יהיה חייב לעמוד במספר תנאים שכל מבקש אזרחות פורטוגלית צריך לעמוד בהם. לדוג': היעדר עבר פלילי.

כדי להשיג את האזרחות הפורטוגלית צריך לקבל ייצוג ראוי גם בארץ וגם בפורטוגל.  אחרי שהמבקש מקבל אישור על קבלת האזרחות מטעם הממשלה בפורטוגל, כל אזרח יוכל לבקש להוציא גם דרכון פורטוגלי. הדרכון הוא דרכון אירופאי שיוכל לתת חופש תנועה בכל אירופה ובכך גם מייתר את הליך הוצאת הויזה למטרת טיסה לארצות הברית ואף מקבל בכניסה למספר מדינות שכניסה אליהן עם דרכון ישראלי לא אפשרית או שקשה מאוד.

הדרך הראשונה היא להגיש בקשה לקהילות יהודיות בפורטוגל. המבקש יפנה לאחת מן הקהילות היהודית והוא יצטרך להוכיח להם את הקשר שלו ליהדות פורטוגל. בקשה זו כרוכה בעלות טיפול סמלית שיש לשלם אותה לקהילה שאליה פנית. אם הוועדה בקהילה הזו מגיעה למסקנה שיש קשר והצלחת להוכיח אותו כראוי, הקהילה תנפיק למבקש האזרחות אישור שיתקבל על ידי הרשויות בפורטוגל.

הדרך השנייה היא לתת הוכחות בכל הנוגע לקשר היסטורי, גנאלוגי ותרבותי של מבקש האזרחות אל יהודי פורטוגל החל מהגירוש שהתרחש במאה החמש עשרה. כמו כן, החוק מציג מספר שמות משפחה שאופייניים ליהודים באזורים שונים בעולם, וזאת כדי לסייע להוכיח את הקשר. דוגמאות לשמות משפחה המופיעים ברשימה – פינטו, קסטרו, סוארס (זוארץ) וכו'. יש לציין שרשימת השמות הללו היא רשימה פתוחה וחלקית וברור שיש עוד שמות משפחה. כמו כן, שם משפחה מתוך הרשימה הזו לא מהווה תנאי מספיק כדי שהרשויות יכירו בקשר.

כמו כן, החוק מונה עוד נתונים שיכולים לסייע בהוכחת הקשר למבקש. לדוגמה: המצאת אישור מקהילה יהודית, שלא נמצאת בפורטוגל, אך יש לה מאפיינים של יהודי פורטוגל. המבקש צריך להיות חלק מהקילה הזו ולהשתתף בטקסים שלה. בנוסף, החוק מאפשר לרשויות בפורטוגל להתייעץ עם קהילות יהודיות בפורטוגל כדי לקבל החלטה בנושא המבקש.  סעיף זה יכול לגרום לכך שהרשויות יעבירו כל בקשה שאין לה אישור ברור של הקהילה היהודית בפורטוגל, תעבור בכל מקרה לוועדה באחת מהקהילות. החשש נוצר מכיוון שלמעשה כל בקשה שלא תעבור בדרך הראשונה, על ידי קבלת אישור מהקהילה היהודית, תעבור מסלול כפול כך שהיא תעבור לרשות ואז לקהילה ואז לרשות שוב, וכך היא תיקח זמן רב יותר.

דרכון פורטוגלי בלי עורך דין

השלב הראשון לפני שמתחילים את הליך הוצאת הדרכון הפורטוגלי, אתם צריכים להיות בטוחים ב-100% שתוכלו לקבל אזרחות פורטוגלית. שוב נציין כי רק מי שהוא בעל אזרחות פורטוגלית, תעודת לידה ותעודת זהות פורטוגלית יכולים להוציא דרכון פורטוגלי.

השלב השני הוא לאתר את כל המסמכים שנדרשים כדי להוציא את הדרכון הפורטוגלי, וזאת לפני שבכלל מגישים בקשה להוצאת הדרכון. בקשה שלא תוגש עם כל המסמכים הנדרשים בצורה מדויקת, תגרור עיכוב בהוצאת הדרכון הפורטוגלי או אפילו דחיית הבקשה על הסף.

יש לציין שכל מסמך שהוצא מחוץ לפורטוגל ואינו בשפה, חייב להיות מתורגם לספרדית על ידי נוטריון ומאומת על ידו עם חותמת של אפוסטיל שמאשרת את אימות המסמך. כמו כן, יש לבדוק שכל המסמכים הם עם תוקף, כך שבמידה והתוקף פג יש להוציא מסמך חדש.

יש לשים לב שניהול הליך באופן עצמאי עלול להיות יקר יותר מניהולו על ידי עורך דין שמתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי. אדם עצמאי יצטרך לשאת בכל העלויות, שלעיתים עלולות להיות גבוהות במיוחד על תרגום מסמכים, אישור על ידי נוטריון ואישרור על ידי חותמת אפוסטיל. השכרת עורך דין יבצע את תרגום המסמכים, כולל אישורם ואשרורם בעלויות נמוכות.

להלן רשימת המסמכים שתצטרכו להגיש לצורך הוצאת דרכון:

 • תעודת לידה פורטוגלית ותעודת זהות פורטוגלית.
 • במידה ואתם נשואים, יש להביא תעודת נישואין פורטוגלית.
 • תשלום אגרה עבור הוצאת דרכון פורטוגלי.

הגשת הבקשה כרוכה בתשלום אגרה בסך 307 ₪.

ישראלים שנולדו בישראל, יוכלו להגיש את המסמכים לקונסוליה הפורטוגלית. ההמתנה לטיפול בבקשה להוצאת הדרכון יהיה בערך כ-4 שבועות.

עלות הוצאת דרכון ללא עורך דין

בסופו של דבר, העלות כולל כל האגרות תהיה בערך כ-4,000 ₪, וזאת ללא השכרת שירותיו של עורך דין המתמחה בהוצאת דרכון פורטוגלי. להלן הפירוט:

 • אישור מהקהילה היהודית יעלה 250 יורו לאדם הראשון ועוד 250 יורו לכל אדם נוסף שמגיש יחד עם האדם הראשון ויש לו קשר דם.
 • 250 יורו ישולמו לממשלת פורטוגל וזו תהיה אגרה להגשת התיק.
 • 41 ₪ יהיו למטרת איסוף תעודת היושר מהשגרירות.
 • 68 ₪ ישולמו למשרד החוץ שישימו את החותמות אפוסטיל. בדרך כלל זה יהיה 34 ₪  לכל חותמת. רוב האנשים יצטרכו רק 2 חותמות – חותמת על תעודת הלידה ועל תעודת היושר.
 • 277 ₪ ישולמו לאימות דרכון בשגרירות.
 • 130 ₪ ישולמו למטרת לאימות חתימה בשגרירות.
 • בין 500 ל-1200 ₪ ישולמו לתרגום נוטריוני עם כל החתימות הנדרשות (זאת כמובן בהנחה שצריך רק 2 מסמכים: תעודת לידה ותעודת יושר.
 • עלויות משלוח התיק לליסבון, יעלו בערך כ-100 ₪ בדואר שליחים עם אישור מסירה. כמו כן, ישנן אופציות נוספות כמו הגשה פיזית אך הן יהיו יקרות יותר.