עורך דין לתביעות רפואיות, או עורכת דין לרשלנות רפואית, עוזר לאדם הפשוט – לאזרח, להיכנס לתהליך משפטי – בו הוא מצפה, לחוות פיצוי כספי – עבור נזק שנגרם לו. נזק שנגרם, לדעת אותו אדם – כתוצאה מהליכים, שאם היו מתנהלים בצורה שונה – לא היה מתקיים נזק. כשזה נוגע לרֶשלנות רפואית, עזרתו של עורך דין בעצם מדברת על הסיוע של אותו בעל מקצוע, עורך דין רפואי, כביכול, כפי שחלק היו אולי מחפשים זאת בגוגל, אך המונח הנכון יכול להיות יותר קרוב ל- עורך דין/רופא, בענייני רשלנות רפואית, לפחות, אם באמת מנסים לדייק את החיפוש. בכל אופן, המונח הזה בעצם מדבר על הליווי – שאותו אדם יכול לקבל לאורך התהליך. לא מדובר במקרה של רשלנות, שעורך דין אחראי לה, על אף שהמילים הללו אכן מופיעות בביטוי, רשלנות של עורך דין היא נושא אחר לחלוטין – וצורך העניין לא נדבר עליו בכתבה זאת, כמו גם אני לא אדע איך לתת עליו מענה – במידה ובאמת נרצה לדון בכך.

עורך דין רשלנות רפואית

עכשיו, נדבר מעט על תהליך משפטי של רשלנות רפואית בליווי עו ד. כאמור, זה המקצוע בו אנחנו רואים שמתקיים ליווי ותמיכה – עבור האדם שמבקש אותה. ייתכן שהוא חווה כעת נזק, והוא היה רוצה עזרה בתמיכה בהליכים שהוא מבקש לקחת לעצמו – בשביל לעזור לעצמו להתמודד. אולי יש לו הוצאות כספיות מסוימות, אולי יש לו שינויים בדרך בה הוא חווה הכנסות כספיות – כך או כך, אפשר שהוא יחפש עזרה מן המערכת עבור זה. ועבור זה קיימים תהליכים מקצועיים, לשם כך. משרד עורכי דין העוסק ברשלנות רפואית, מלא באנשים, עורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית – שלמעשה, יכולים לסייע לאותו אדם ללכת בתהליך, שיאפשר לו את הכלים (שיכולים להיות גם כסף), שהוא מבקש לעצמו, אולי לקבל, מן המערכת.

לצורך העניין – אפשר שחלק מפיצויי הנזיקין שאדם ידרוש – לדוגמה, כזה של מקום עבודה, אשר בחוויה שלו – השאיר אותו במצב מסוים של נזיקין – תביעה שכזאת, תהיה אל מול המעסיק, אך תשולם על ידי ביטוח לאומי. תשולם על ידי ביטוח לאומי – לפחות עד תקרת הסכום שביטוח לאומי ישלמו, כחוק ביטוח לאומי במדינת ישראל. כל סכום אחר שאותו אדם יכול לבקש, מעבר לתקרה זאת – יגיע אליו כדרך תביעה משלימה, או נוספת, או בכלל – אחרת – אל מול המעסיק שלו. כך שהמשמעות היא – שאכן יש כאן עניין לחזור למערכת התומכת בו – ביטוח לאומי – ולקבל כלים, או כספים – שיתמכו בו. בקשת התמיכה מתרחשת אמנם על ידי תביעה, אך היא עדיין סוג של התקשרות עם המוסד המדיני, של המדינה בו הוא חי את חייו. לכן זוהי המערכת בה הוא חי – אשר תומכת בו, אשר הוא מבקש את תמיכתה.

וכמובן, שבמקרה זה, מדובר על משהו כמו עורך דין לתביעות נזקי גוף, שיכול לסייע. זה פחות הנושא של עורך דין לענייני רשלנות, כי אפשר שנזקי הגוף – בין אם אותו אדם מחשיב אותם כנפשיים או כפיזיים, יתרחשו אף במצב של נסיעה במכונית. אין רשלנות מדוברת – פשוט חוויה של של כאב מסוים שאדם יכול לבחור לראות אותו כנזק מסוים, או כמשהו שהוא מבקש עבורו תמיכה. למעשה, בחוק לנפגעי תאונות דרכים – אם אדם חווה עניין בעת נסיעה ברכב, הוא יכול לקבל על כך פיצויים כספיים, גם בלי לתבוע אף אחד באופן ספציפי – מספיק שהשתמש בכלי רכב ממונע – ויש זכאות לשם כך. כך שלא הייתה התרשלות במקרה זה, לבקש הליך משפטי עבורה.

עורך דין נזקי גוף שמגיע עם המלצות, זה אדם שאנחנו חושבים שיוכל לעזור לנו, כי שמענו המלצות לגביו, מאנשים שאנחנו מעריכים, או יכולים לשם כך. אין זה מעיד על המומחיות שלו – זה פשוט עוזר לנו לבטוח בו.

עורך דין לרשלנות רפואית יכול להיות אדם שפשוט סיים את ההתמחות המקצועית שלו – וביקש לעצמו את התחום הזה. דוד פייל עורך דין הוא למעשה דוגמה לאדם שעשה זאת. כי כשמתבוננים על עורך דין מומלץ לענייני רשלנות רפואית, אפשר שיש אנשים שיחשבו עליו כמומלץ, ויש אנשים שיבחרו להמליץ על עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, אחר.

במקרה שרוצים להתקדם עם הליך שכזה, תחום הרשלנות הרפואית, בו מככבים עורכי דין מומלצים  – מהווה דרך מעניינת ללכת בה. לכן זו לרוב אופציה שאנשים מתייחסים אליה בתשומת לב מיוחדת – כי הם רוצים את הטוב ביותר. הרי מדובר בתהליך שיכול לקחת כמה שנים, וכמה עשרות אלפי שקלים של הוצאה, עוד לפני שדובר על השקעת הזמן, כך שלא פלא שיש עניין לגלות עורך דין מומחה לרשלנות רפואית, לא משנה כמה כסף הוא ייקח. שזו שאלה שיכולה להישאל, כמו לדוגמה – כמה אחוזים לוקח עורך דין רשלנות רפואית? שהתשובה אליה – באופן מעניין: זה משתנה.

נתחיל מכך, שהעלויות בין משפט למשפט משתנות – ויש אפשרות שמי שיישא בהן יקבל כסף מאלו שהוא מעלה את התביעה מולם – כסף שבית המשפט יורה לאותם אנשים להכליל בכספים האחרים שהוא מבקש לקבל. כספים שהוא יכול לקבל אם התביעה תתברר ככזאת שיש לה תוצאה שמאפשרת לו לקבל כסף עבורה. כך שגם יש אפשרות לכיסוי עלויות מצד אלו שהתביעה נעשית מולם, וגם יש עלויות מורכבות, מורכבות מכמה גורמים והליכים – וגם עורכי דין יכולים לבחור לבקש סוג אחר של אחוזים – לפי רמת המומחיות והערך שהם תופשים את עצמם כמעניקים לתבוע. הרי במצב כזה, שיש בו בקשה להשקיע זמן, אנרגיה, וכסף רב – לפחות, אם זה מסלול שאנחנו רוצים לקחת – מה הפלא שאנחנו רוצים לבחור באדם הנכון למשימה?

האחוזים שעורך דין לוקח מייצגים את הביטחון שלו ביכולתו, לדעתי. אז שווה "לקחת את זה בחשבון".

עורך דין לענייני רשלנות רפואית בתחום הלידה מדבר על העזרה שהוא נותן בדבר ההליכים הקשורים בלידה. כמושג יסוד, רשלנות רפואית מדבר על תקן או סטנדרט מסוים של התנהגות, שניתן היה לצפות מן "הרופא הסביר", שאם היה נעשה או מיושם (וכו'), הייתה קיימת הדגמה של רמה הבנה מקצועית, וכזאת המביעה מידה מסוימת של ניסיון – שאולי,ה הממסד הרפואי – וגופים אחרים – היו מחשיבים כ-"מספק". כך שאם רופא התנהג, או פעל באופן "מספק", ייתכן שהם יפרשו את פעולותיו "כמספקות", ולא ייראו בכך עניין לתבוע עבורו. באם לא קרה, אז פעולותיו לא בהכרח ייראו כך – ומבחינת המערכת המשפטית – יש עניין לקבל עבור זה פיצוי. זה לפחות – למידת הבנתי הצנועה ביותר.

עכשיו, במידה ונגרם נזק – יש כמובן עניין בלחקור את ההשלכות שלו, ואת האפשרויות לקבל תמיכה עבורו – מי שבוחר בדרך של תביעה, זה מי שבוחר כך. ואם הנזק נקשר להתנהגותו ופעולותיו של הרופא – אז יש קשר שאפשר לחקור אותו במשפט כדי לראות אם התמיכה שאותו אדם מקבל, רשומה כמתקבלת עבורו מצד הרשום בחוק.

כך שמדובר ברופא של צלח את מבחן "הרופא הסביר", מבחינת התנהגותיו ופעולותיו, וזה הוביל לכך שאם לא היה עושה זאת – לא היה נגרם נזק, או פגיעה מסוימת (לפי תפישת המטופל וכו'), שכעת, לתפישתו – אכן קיים, או קיימת.

כעת מדובר על עניין של עורך דין לענייני רשלנות רפואית בלידה, אך באותה מידה, לדעתי – ניתן להחיל את זה למישהו כמו עורך דין לענייני רשלנות רפואית בתחום השיניים, כי עורך דין "לרשלנות שיניים", גם כן עוזר לאנשים לנווט בתהליכים המשפטיים עבור בקשות תמיכה שהם מבקשים לגייס כדרך המערכת המשפטית. לכן תחום הרשלנות הרפואית, בתחום  השיניים, מניב עורכי דין בגוון מסוים. לכן זה עניין שיכול לבקש גם כן תשומת לב – מאנשים שאולי היו רוצים לקבל ליווי משפטי בתחום שכזה, גם כן. למיטב הבנתי, הכאמור, צנועה.

בכל אופן, בענייני לידה, כמו גם בעניינים של עורך דין לרשלנות רפואית בהריון – מדובר על נזקים מסוימים – שאישה שחוותה היריון, ואז לידה – יכולה להחליט שקיימים, למיטב תפישתה והבנה – ולקשור אותם בדעתה – או בדעת אנשים סביבה – להתנהלותו של רופא מסויים, צוות רפואי, בית חולים, קופת חולים ומוסד רפואי באופן כללי – כך שהיא מעוניינת לחקור את הקשר הזה בעניין רב, כדי לראות אם היא יכולה לגזור ממנו את בקשת התמיכה שהיא יכולה לחשוב לבקש בעניין זה.

לדוגמה, אם התקבלו טיפולים, או לא התקבלו טיפולים – אם נעשו אבחונים כשלא היו אמורים, או עם תוצאות לא מדויקות – או אם לא נעשו אבחונים והפניות שהיו יכולות לתת לאותה אישה (ו/או גבר) מידע רלוונטי, שהיה יכול לעזור לו לחוות "תוצאה" אחרת עם ההליך ההריוני ושלב הלידה – מבחינת קשר סיבתי, לבין הנזק הנתפש וההתנהלות הרפואית – עורך דין לרשלנות רפואית היה יכול לחשוב ואף להגיד כי אפשר ללכת עם זה לתביעה, אם רוצים לראות תוצאה מסוימת מתרחשת – שנמצאת בסנכרון עם הרצון האמיתי של אותו אדם שמבקש לעשות זאת.