בבואנו לבחור עורכת דין פלילית אנחנו יכולים להסתכל על מספר מאפיינים. כמובן – מדוע אנחנו מחפשים משרד עורכי דין פלילי כעת, כלומר, מה העניין שלנו עם הדין הפלילי? משרד עורך דין פלילי עוסק למעשה בדין הפלילי, ואם נרצה לקבל עזרה, ותמיכה בצורה של שירות שכזה – חשוב שֶנראה מדוע אנחנו ֶזאת. האם אנחנו חושבים שאנחנו עומדים בפני חקירה משטרתית? האם אנחנו מחפשים עורך דין חקירות במשטרה, כי אנחנו חושבים שהוא יכול לסייע לנו בכך? האם עורך דין פלילי בארץ מחזיק את המפתח לעזרה שאנחנו מבקשים לעצמנו במקרה שכזה? אולי עברנו כבר על רשימת עורכי דין פליליים, וחיפשנו את האחד? האם החיפושים שלנו מובילים לאי איזו תוצאה? האם כבר קיבלנו תוצאה, ואנחנו מחפשים לעשות משהו לגבי? האם אנחנו פה כי אנחנו מחפשים עורך דין ערעור פלילי, שיעזור לנו לערער על אי אלו משמעויות במרשם הפלילי שהיינו רוצים לדעת בהם שינוי. בקיצור\ עורכי דין משפט פלילי – האם אלו שאנחנו מחפשים, שאנחנו רוצים את עזרתם – כאשר אנחנו חושבים שאנחנו לקראת, או כבר בתוך – תהליך משפטי כלשהו – בתחום הפלילים. לכן, עורך דין פלילי, או אפילו משרד עורכי דין – יכול לסייע לנו לנווט לאי אילו תוצאות שהיינו רוצים לראות מתקיימות.

מה קובע את המשך הדרך

כמובן שזה לא בשליטתנו, ולא בשליטת עורך הדין הפלילי שאנחנו חושבים לשכור – גם לא בהכרח בהשפעת השופט. למשפט פלילי יכולים להיות מאפיינים רבים המשפיעים על דרך התנהלותו, ובתמונה שהוא מסתכם בה. ייתכן שישפיעו ביותר ההטיות הפנימיות של השופט, ייתכן שכושר השכנוע וניסוח של עורכי הדין מכל הצדדים, ייתכן דווקא שהראיות יכולות להתחזק או להיחלש לפי איכותן וודואתן ההקשרית, וייתכן שזה פשוט יום כזה שדברים הולכים בצורה כזאת או אחרת. ישנם המון דברים שיכולים להשפיע על תהליך משפטי – כמו בכל דבר קיים.

אזי השאלה הנשאלת היא מדוע אנחנו מחפשים עורך דין פלילי? מה לנו ולדין פלילי כעת? האם אנחנו מכירים בזכותנו לדרוש עורך דין – כי בדיוק קיבלנו זימון כזה או אחר לחקירה? האם אנחנו חושבים שזה פשוט יהיה חכם כעת ליצור קשר עם עורך דין פלילי מומלץ?

מומחיות?

עורך דין פלילי מומחה הוא כזה המתמחה בשלל אירועים, נסיבות, הקשרים, תהליכים וכו', ויודע את דרכו במערכת המשפטית. עורך דין פלילי תותח הוא כזה שמכיר את האנשים הנכונים, שיודע איך לגרום לדברים לקרות. עורך דין פלילי ידוע, הוא כזה שהתיקים שלו זכו לחשיפה תקשורתית, או שבמעגלים המקצועיים שלו מכירים את שמו ואף מדברים עליו באופן שמציין שהוא בולט לכדי תזכור, באופן כזה או אחר.  אפשר להגיד שהוא עורך דין פלילי מפורסם, במידת הטיפול שלו בתיקים שזכו לפרסום, גם כן. היכולת שלו להיות מקושר בשמו לתיקים הידועים בשמם, תשפיע על מידה זאת. אין זה אומר שהוא מומחה במיוחד – אלא שהניסיון שלו חווה לחשיפה ואנשים יכולים להיזכר בו ביתר קלות.

באופן כללי, הדיון על עורך דין פלילי יכול ליטות לכיוון המקצועיות שלו, או לכיוון כמה אנשים מדברים עליו. עורכי דין פליליים מובילים יכולים להיות כאלו שחוו תוצאות מסוימות עם התהליכים המשפטיים שהם ליוו דרכם את לקוחותיהם, במידה ניכרת וחיובית מספיק כך שכלל תוצאות "פחות-רצויות", נמצאות במיעוט מספק כך שהתמונה הגדולה מציגה תהליכים חיוביים, ותוצאות שהם שמחים לבשר עליהם לחבריהם, עמיתיהם ולקוחותיהם בהווה ובפוטנציאל לעתיד. עורך הדין הפלילי , שמישהו יכול לכנות אותו כ-הכי טוב בארץ, יכול להיות כזה שאנשים מחשיבים אותו ככזה, או כזה שמותאם באופן הכי ספציפי ומדויק לתיק שהוא עומד בפניו. ייתכן שמדובר בתיק שממש הולם את כישוריו, או שיש לו אש פנימית להיכנס "ולהציל את היום", אולי הוא באמת מאמין בחפות לקוחותיו (במקרה זה, ספציפית או באופן כללי – מי יודע מדוע ולמה זה כך) – ויש לו להבה לתת מעצמו ולהתמסר לתהליך שהוא רוצה לחוות דרכו, עבורם – תהליך של צדק משפטי, שמבטא את התשוקה שלו לעזור לאנשים במצב כזה או אחר. לכן,  עורכי הדין הפליליים הטובים ביותר, ייתכן, שהם פשוט כאלו שמוכנים להתחייב, או להתמסר – לצדקתו של הלקוח, לאמונה בטוב ובטהור שלו – ולעזור לו להמשיך לחיות את חייו, בנוחות ובנעימות האפשרית ביותר עבורו. עורכי דין מומלצים, יכולים להיות אלו שחוו את עצמם עוזרים באמת ללקוחותיהם – ולכן שמם הולך לפניהם – ולקוחותיהם, ואנשים אחרים – ממליצים עליהם מפה לאוזן, מתוך השראה, או סיבות אחרות. אך זוהי רק דעתי, לגבי הסיבה שלהם לכדי כך שהם נקראים מומלצים.  בסלנג, עורכי הדין הפליליים הכי טובים בארץ, הם למעשה אותה וריאציה על הסוג הזה. לדעתי, זוהי דרכם של אנשים שחוו את האש הפנימית של אותם עורכי דין פליליים לשירות ושליחות, ולכן כך חושבים, וכך אומרים. ובתוך כל התשוקה הזאת, והרצון לעזור – איך אפשר לקבל תוצאות פחות מנהדרות – גם אם התוצאה הסופית אינה בדיוק מה שהלקוח (או/ו עורך דינו) קיוו לראות ולחוות. כך או כך, אפשר לראות ולכנות אותם בדרך כגרסה מסוימת של עורכי דין מובילים בתחום הפלילי, שלדעתי אפשר למצוא אותם בין השאר גם במקומות כמו משרד עורכי דין פליליים מובילים. לא שבהכרח דבר כזה יופיע במשהו כמו דירוג עורכי דין פליליים – כי זה משהו שלדעתי נקבע ונחווה סובייקטיבית.

חקירות ועניינים אחרים

עורך דין פלילי עוזר לך למעשה להתכונן לחקירה, לנווט את דרכך במערכת המשפט, לבנות מצגים של עדויות וראויות שיתמכו אותך לתוצאה נעימה לך יותר – כשהטובה מביניהם היא כנראה פסק דין המאשר את חפותך, או לפחות ה חוסר באשמתך (מחמת חוסר ראיות, או בחוסר עניין לציבור, כפי שנקרא).

בין הסיבות שיכולים לקרוא לך לחקירה עבורם – זה ענייני סמים, אלימות ומין. עורך דין לעבירות סמים, שהוא למעשה עורך דין פלילי לעבירות סמים, אם נסלח רגע על הכפילות במשפט, עוזר לך לראות במה מדובר ואיך אפשר למעשה לשגשג בתוך מבנה של חקירה בנושא. למעשה, עורך דין פלילי בענייני סמים יכול לעזור לך להפריך את הטענות שעולות בתהליך משפטי שכזה. עורך דין לעבירות סמים מעוניין לתמוך אותם בתחום הזה של עבירות, וכו'.

עורך דין לעבירות מין, לעומת זאת – מתעסק, (גם אם בין השאר), בתחום שונה מכך. עורך דין פלילי לעבירות מין מתמצא בתחום הזה, בעדיפות על כל בוריו או לפחות לכמה שיותר עומקים שהוא מסוגל. כי עורך דין לעבירות מין יכול לעזור לך איפה שאתה לא תמיד יודע מה לעשות בנידון – הרי ז מערכת משפטית, לא תמיד ברור ממבט ראשון מה היא מבקשת, או איך היא מבקשת ממך לבקש זאת.

באופן כללי – במידה ולא קיבלת את שרצית – מבחינת תוצאות המשפט – או שכבר יש לך הרשעה כזאת או אחרת, הרשומה במרשם הפלילי – ייתכן שאתה מעוניין לבטל אותה, מכל סיבה שלא תהיה לך. באפשרותך, לדוגמה, להתייעץ עם עורך דין לטובת מחיקת רישום פלילי – כדי לראות איך ניתן לנהל את הבקשה שלך לכדי כך. באופן כללי – לאחר 10 שנים מתום תקופת ההתיישנות, המשתנה מנסיבה לנסיבה – העבירה, כביכול, נמחקת אוטומטית במרשם. שגם זה רק אומר – שכל מי שיהיה לו גישה אליה מוגבל ספציפית לגופים יחידים כמו המשטרה והצבא.

ולגבי עבירות מסוגים אחרים – כמו לדוגמה, אלימות, אז עורך דין לעבירות אלימות יכול בהחלט לתת את חוות דעתו ולייעץ לך איך לנהל את התהליך בצורה שאולי לא חשבת עליה קודם לכן – עקב כך שהוא למעשה מגיח עם ניסיון מקצועי, שבתקווה יש לו בתחום.

מחירונים

עכשיו, התייעצות עם עורך דין פלילי, בעצם משמשת אותך להיכרות עימו, והמשך עבודה עימו. אולי אתם בונים אסטרטגיה, או מדברים עליה – ואולי רק לומדים להכיר לראשונה. כמו נגיד עורך דין פלילי המציע ייעוץ חינם זה מקרה בו אותו עורך דין פלילי מציע שיחת ייעוץ ראשונה – ללא עלות, מסיבותיו שלו. כמה עולה עורך דין פלילי? זה משתנה בין עורך דין לעורך דין, בין העניין האסטרטגי והאישי (לדעתי) שלו בתיק, בין רמת ההשקעה המתבקשת (גם מבחינת שעות עבודה, וגם מבחינת מאמץ כמו נגיד נסיעה למקומות מרוחקים או קרובים למשרדו, וכו') ועוד, ועוד. חקירת (בליווי) עורך דין, במשטרה היא חלק מן השירותים שלדעתי הם השכיחים ביותר – ויכולים להיכנס לתוך מבנה תשלומים של גלובלי, או שעתי, או שילוב שלהם, וכו'. עורך דין פלילי מציע מחירון יכול בהחלט להשתנות על פי תנאי עבודה שונה, ומבעל מקצוע אחד למשנהו.

כך או כך – אפשר שכל תהליך הייעוץ הזה יהיה נוח יותר ספציפית בתנאים נוחים. זה לדוגמה פחות יתאפשר אם הלקוח נמצא במסגרת מעצר עד תום ההליכים, שזה יכול להתקבל אם בית המשפט החליט שיש לכך סיבות – בסמוך לכתב האישום. זה פחות מומלץ לבלות כך את תקופת ההתכוננות להמשך המשפט, לכן עורך דין לענייני מעצרים יכול לתרום לערעור או בחינה מחדש של העניין על ידי הגורמים שיכולים לאפשר שחרור של כך. מעצר בית עד תום ההליכים, יכול להיות נוח בהרבה, מאשר סוגים אחרים של מעצר

כך או כך, עורך דין פלילי יכול לתת מעצמו עבור הלקוח ולעזור לו לנווט במערכת המשפטית. בהצלחה רבה בהמשך דרכך.