עורך דין לדיני משפחה הוא עורך דין ככל עורכי הדין – פשוט ממוקד על תחום דיני המשפחה, ולכן הוא נקרא גם עורך דין משפחה, בעגת הפשט. עכשיו, תחום דיני המשפחה הוא תחום דיי גדול ורחב – לכן קיימים בתוכו תת-תחומים, כפי שאני אבחר לכנות אותם כעת – אשר נמצאים תחתיו, ומאפיינים אותו – כמו בונים אותו. בהמשך אציין את התחומים הנ"ל. עורך דין דיני משפחה עוזר לאדם, המבקש לשכור שירותיו – בתהליכים משפטיים הקשורים למשפחתו. עורכת דין לענייני משפחה יכולה לקחת אדם לתהליך משפטי – ולעזור לו לנווט בו. ישנם הרבה פרטים מקצועיים שיכולים לקבל מענה על ידי עורך דין למשפחה, כך שאם יש בלבול או חוסר יכולת להתקדם מפאת חוסר הבנה – אפשר להתייעץ עם עורך דין בענייני משפחה בעניין זה ואחר – במידה ורוצים ליווי מקצועי מן התחום הזה.

עורך דין לענייני משפחה

עורכת דין משפחה, יכולה בהחלט להוות חלק אינטגרלי בעניין כמו פורום עורכי דין לענייני משפחה – שיכולים לבוא שם בדיון עניינים מקצועיים נוספים שהיא יכולה להעלות ולהביא בחזרה לליווי המקצועי שהיא מעניקה ללקוחותיה – ואולי להגדיל את הידע, ניסיון והבנה שלה בתחום – כתוצאה מכך, מה שאיאפשר לה – או לתפקדה בחברה, של משרד עורכי דין לענייני משפחה – לתמוך אנשים ביתר ביטחון, והבנה של מה מתבקש בהמשך התהליך.

תהליכי ייעוץ

עומק ההתייעצות עם עורך דין לענייני משפחה הולך כנראה להתבסס על הניסיון שהוא מוכן להביא לשולחן, ועל מידת האכפתיות וההבנה שהוא מוכן לגייס לטובת הלקוח שלו. כמה רחוק ועמוק הוא מוכן ללכת איתו את הדרך? האם, כשהלקוח, יבקש עזרה וליווי עם דיני משפחה, עורך דין שילווה אותו בערכאה המשפטית בה זה מדובר – יהיה לו בעל ברית תומך במידה מאפשרת ביטחון, ונוחות?

שאלת הייעוץ לא תלויה בעורך דין ספציפי כלשהו, כמו גם לא כדרך משרד עורכי דין דיני משפחה שאנחנו מכירים – והעניין הוא גם לא האם עורך דין יכול לייצג בן משפחה. אלא בנכונות של אותו אדם לבקש עזרה, ולקבל אותה מבעל מקצוע שבאמת מעניין לו לתת אותה – וזה נעים לו. הוא מוצא את זה כדבר מלבב, לתת ולהעניק.

עורך דין לדיני משפחה במרכז, בדרום ובצפון סובב תחת עניין דומה – ללוות את הלקוח לניצחון. מהו ניצחון? הליכה בדרך המדויקת לו – בצורה הכי נעימה ומחוברת לעצמו – תוך שהוא לומד על עצמו בדרך. תהליך משפטי, גם בדיני משפחה – כמו כל תהליך – מספק הרפתקה. פרסים לא מובטחים – אך למידה אכן כן. וזה, בעיניי – ניצחון. ועם זאת – בעל מקצוע איכותי – יאפשר גם "תוצאות" נעימות יותר ללקוח, ברמת האפשר – שכן זה מחוץ להישג ידו של עורך הדין לוודא זאת עבור לקוחו, לדעתי. עורך דין משפחה במרכז, בדרום ובצפון נותן מעצמו כדי ללוות לקוחות אמת בכל שביל של הדרך – לא משנה לאיזה מחוז משפטי בארץ הוא מבקש להגיע, ולפגוש את המשך התהליך.

עורכת דין לדיני משפחה אכן יכול להיות חלק ממקום כמו משרד עורכי דין לדיני משפחה והעניין הוא שזה מאפשר לה להיות חלק מצוות – שכך או כך יכול לתמוך בלקוח ביותר מעלות, וזויות ראייה מאשר האדם היחידי יוכל. גם מבחינת זמינות ללקוח – וגם מבחינת פרספקטיבות נוספות שיכולות להיתרם לעניין – מצידם של אנשים שונים – ואולי להוסיף עומקים לדרך בה אפשר לראות את התיק, ואת המידע – ולבקש לכך התייחסות בתהליך המשפטי – כך שהלקוח יכול לקבל התחשבות ואמפתיה בדבריו כאשר שוקלים את דבריו ממקום כנה ורואה יותר, כך שהתהליך לכל הפחות יכול להיות יותר ויותר נעים.

שירותים

באופן כללי, דיני משפחה כוללים את תחום המשמורות, מזונות ילדים, זמני שהות, עגינות, התרת נישואין, כתובה, הסכמי ממון, ידועים בציבור, יחסי ממון, צוואות, ירושות, ניהול מו"מ וגישור.

את חלק מהתחומים כאן – נעניק כסקירה מסוימת.

לאחר מוות

עורך דין לענייני ירושה, כמו גם עורך דין לענייני צוואה  -על אף שמדובר בתחום שיכול בהחלט להיות שונה, אחד ממשנהו – מדברים על עניינים שלאחר המוות. איזה רכוש אדם ישאיר. הרכוש יכול להיות פיזי, ויכול שלא – יכול להיות בעל ערך כספי, ואולי דווקא רגשי. כך או כך, עו ד דיני ירושה, וכזה של צוואה – עוזרים לאדם לשים על דף את הצורה בה תכנן להשאיר את מורשתו הפיזית לאחר שיחלוף לחיים אחרים.

בתוך תחום הצוואות אנחנו יכולים לגלות שיש לנו את ערכית הצוואות, ביטול הצוואות, התנגדות לצוואות, הורשת נחלות, עריכת צוואה נוטריוניות וכו'. אכן תחום עם עומקים ורבדים – וזוהי רק נגיעה על קצה המזלג.

תוך החיים

זה התחום שמתכננים אליו לאחר המוות – אך בעודנו בחיים – לעתים אנחנו רוצים לתכנן את חלוקת הרכוש שלנו כבר כעת. בדיני משפחה יש תחום כמובן של חלוקת רכוש – הסכמים בתחום זה, בין אם שקשורים להסכמי ממון או שלא – ובנוסף, גם הסכמי מזונות. הכיצד מתכננים אותם בצורה נכונה, מועילה ונעימה לשני הצדדים? עורך דין לענייני מזונות יכול לתת בזה מבט ולתת מדעתו, במידה ונרצה בכך. כן, עורך דין בענייני מזונות, מתעניין לנו בעניין זה, כדי שנוכל להיות מיודעים בדרך הנבונה ביותר להמשיך – מה הנתיב ההרמוני ביותר – יכולה להיות שאיפה נהדרת להשתעשע בה.

עכשיו, בין אם זה אומר שבעל מקצוע שיכול להיות עורך הדין לענייני המשפחה הכי טוב בארץ (בסלנג), או חלק מקבוצה של עורכי דין מובילים, לדיני משפחה – או פשוט בעל מקצוע בתחום המשפטים מן השורה – ההמלצות על עורכי הדין לענייני המשפחה יכולות ללכת דרך ארוכה כדי לספר לנו מי מבעלי המקצוע שאנחנו יכולים לעבור איתם את הדרך המשפטית הזאת יעשה עימנו חסד. מי יהיה שם עבורנו – לייעץ, להסביר, לפשט? איזה עורך דין משפחה (מומלץ) יסביר לנו על הדקויות בין הסכמים שבעל פה, להסכמים חתומים? בין מה שנתפש כנכון, לבין שבאמת?

מורכבויות מעניינות

לדוגמה – במקרה של עורך דין לענייני ידועים בציבור  – עומדת בפניו השאלה – האם להתייחס לבני הזוג, הידועים בציבור כביכול – כזוג נשוי לכל דבר. כך שאם אחד מהם נפטר – השני זכאי בירושתו? זה אינו הסכם נישואין ממוסד – אלא הסכמה שבעל פה על חיים משותפים יחדיו, באותו משק בית, בלי וללא קשר נישואין לאדם אחר ונוסף (לפחות בשעת הפטריה של אחד מהם) – כדי שיחשבו לכדי כך. נושא הידועים בציבור, בליווי עורך דין, מתעסק כאן בעניינים של רגש, וחברה – כמו גם בחוק היבש. כך שלדעתי עורך דין מומלץ לענייני משפחה, עורך דין מומלץ לדיני משפחה מה שנקרא – יודע את דרכו בתוך העניינים השונים המרכיבים את הרשת האנושית – הפסיכו-רגשית, בצורה כזאת, שיכולה להוסיף בהירות ונוחות לתהליכים שיכולים להיות מלאי רגש ועניין.

הכוונה

עורכי דין לענייני משפחה מומלצים הם אלו שלדעתי מתמחים בלפחות כמה תחומים, תחת המטרייה הנקראת דיני משפחה. עורכי דין המשפחה הטובים ביותר, הם אלו שלדעתי מביאים מומחיות בהתמקדות על התחום הספציפי שאנחנו מבקשים תמיכה בו – יש המון. עורכי דין לענייני משפחה מובילים הם לא כאלו שמופיעים בראש טבלת הניקוד (אם כי אני יותר ויותר חושב שיש אחת שכזאת) – אלא כאלו שפורצים דרך, מפסלים אותה, וסוללים אותה עבור הלקוחות שלהם שרק רוצים לחיות חיים נעימים והרמוניים להם, כך אני חושב. עורכי דין לענייני המשפחה הטובים ביותר, מורכבים, אחד לאחר מבעלי מקצוע, דוגמת עורך דין מומחה לענייני משפחה – שבאמת יודע מה הוא עושה – ולמי הוא עוזר – ומדוע כך הוא בוחר לקום בבוקר – ולתת מזמנו לחברה.

דיני משפחה, בליווי עורכי דין מובילים, מספרים על  דרך של פתרון בעיות והבהרת עמדות בתהליכים משפטיים הכוללים את בני המשפחה. משרדי עורכי דין מובילים לענייני משפחה יכולים לתרום בכך. עורכי דין מובילים בדיני משפחה יכולים בהחלט להיות חלק ממשרד שכזה. בין אם הם מופיעים ברשימה כמו דירוג עורכי דין דיני משפחה המספרת לנו מי לדעתה הם עורכי הדין הטובים ביותר בדיני משפחה, או מי מהם הוא עורך דין מומחה לדיני משפחה, לפי דעתה לפחות, ומי הם משרדי עורכי דין מובילים לדיני משפחה, וכמה עורכי דין משפחה מובילים הם למעשה מאכלסים – הדיעה שלי היא שתמיד – מה שקובע זה עומק המסירות, והאש הפנימית ליצור שינוי לטובת הכלל.

מחירונים

מי שמחפש עורך דין לענייני משפחה בחינם למעשה מחפש עזרה בלי להשקיע בה כסף. אני לא יודע מה הסיבות לכך, אני מניח שהן מוצדקות מנקודת המבט שלו. אם הוא שואל לדוגמה – כמה עולה עורך דין לענייני משפחה? אני יודע שהוא כנראה לא מחפש עורכי דין לענייני משפחה בהתנדבות – כי הרי הוא מדבר כעת על מחיר. והתשובה כמובן – זה תלוי. במורכבות התיק, ברצון העו"ד לקחת אותו על עצמו, וכו'.

העניין הוא שיש דברים שאפשר לעשות ללא עורך דין, ואנשים חושבים שהם נפוצים כמו לדוגמה לנסות ליצור הסכם ממון ללא עורך דין. אך עד כמה שאני מבין – יש עניין משפטי בתיקוף ההסכם – לכן עו"ד יכול לתמוך את התהליך הזה, שהוא משפטי לכל דבר – להבנתי. אז תהליך כזה של הסכם ממון בליווי עורך דין יכול לתמוך ולאפשר זרימה בדרך לאישורו.

וכשמדברים על איחוד משפחות משרד הפנים אפשר שעו"ד יפתיע בתובנות שהוא יכול להעניק בעבור תהליך שכזה – במיוחד אם נדמה שיש לו בכך ניסיון קודם. כך או כך, ישנן התייעצויות שניתן לקבל במתנה – לדוגמה, פגישה ראשונה בתהליך – וניתן לשאול על כך. כמו גם על עזרה באפוטרופסות. עורך דין לענייני אפוטרופסות יכול לסייע בתהליכים מסוג זה – אשר מערבים אנשים שהכושר המשפטי שלהם, מה שנקרא – לא מכובד על ידי בית המשפט. וכו'.

כך או כך – לעו"ד דיני משפחה דרך ארוכה ויפה ועד כה סקרתי בקצרה את המשמעויות שבהעסקתו. בהצלחה.

ֶ