לליטיגציה יש שם נוסף והוא התדיינות. זהו השם שמקובל למקצועות הייצוג וההופעה בבתי המשפט. מי שנמצא בבית המשפט נקרא "ליטיגטור" ותפקידו הוא לשכנע את בית המשפט שהסיפור העובדתי והמשפטי שהוצגה לעורך הדין על ידי הלקוח שלו היא הנכונה. בנוסף, עליו לדעת להתמודד עם בעיות שעולות במהלך דיוני בית המשפט.

ליטיגציה

הליטיגציה משפיעה על כל תחומי המשפט, בין אם זה המשפט הפלילי, או האזרחי ואף המסחרי. למעשה, מדובר בנגיעה בכל תיק שיגיע לדיון בבית המשפט, בורר, מגשר או כל ערכאה דיונית אחרת.

תפקידו של עורך הדין  שמתמחה בליטיגציה (בין אם פלילית, אזרחית או מסחרית) הוא לשכנע את בית המשפט בצדק הלקוחות שלו, ולכן עורך הדין לליטיגציה חייב לדעת להתמודד בבית המשפט ומחוצה לו, תוך לימוד החקירות ולהבין בצורה יסודית ככל הניתן את טענות הלקוח העובדתיות והמשפטיות כאחד, ללמוד ולהבין את טענותיו של הצד השני, לדעת ידע עמוק בדין ובפסיקה בנושא הדיון, בנייה מראש של אסטרטגיה, לתרגם את התיק לשפה משפטית ראויה גם בניסוח בעל פה וגם בניסוח בכתב, להתמודד בזמן אמת בסיטואציות משתנות תוך מתן מענה הולם ומשכנע, חקירת עדים בבתי המשפט, בעל גמישות ומחשבה מהירה וניתוח הטענות והעדויות במהירות.

ליטיגטור טוב הוא עורך דין מצטיין שיודע לעבוד בצורה חרוצה ויסודית, להיות בעל בקיאות בפסיקה ובדין, לנסח ולהתמודד עם חוזים שונים ומסמכים שונים, יודע לעמוד מול קהל ויודע לשכנע ולהיות למעשה מעין "איש מכירות" מצטיין.

מה זו ליטיגציה מסחרית ?

הליטיגציה המסחרית היא מעין תת תחום של הליטיגציה הפלילית והאזרחית.  הליטיגציה המסחרית נולדה בשנים האחרונות בעיקר לאחר הקמת המחלקה הכלכלית בביתה משפט המחוזי בתל אביב (נקרא גם בית המשפט הכלכלי) בשנת 2010. הליטיגציה המסחרית עוסקת בעיקר בכל הנושא הפלילי הכלכלי ועבירות על פי חוק ניירות ערך.  כמו כן, הליטיגציה המסחרית עוסקת גם בהליכים אזרחיים שרלוונטיים לדיני חברות, עתירות נגד רשם החברות, ערעורים על החלטות וכו'.

כדי שנבין מה זה ליטיגציה מסחרית, צריך לומר ולהזכיר שליטיגציה זוהי מילה כללית שמדברת על כל סוג של התדיינות בבתי המשפט. יש שני הליכי ליטיגציה – פלילית ואזרחית. ליטיגציה מסחרית שייכת בעיקר לתחום האזרחי.

עורך דין לליטיגציה מסחרית צריך להיות עורך דין שמכיר כראוי את התחומים הללו, למדו והתמחו בו כך שיוכלו לתת שירות מעמיק וראוי. כך שרגע לפני שאתם, כלקוחות, בוחרים את עורך הדין שלכם אשר מתמחה בליטיגציה מסחרית, עדיף שתבדקו בדיוק לפי אתם פונים ואת מי אתם לוקחים.

ליטיגציה מסחרית זהו תחום בפני עצמו בתוך המשפט המסחרי ועל כן עורך הדין לליטיגציה מסחרית חייב בקיאות בתחום. כמו כן, עו"ד לליטיגציה מסחרית חייב להיות בעל כישורים ורבליים ויכולת לשקף את הבעיה כראוי, וזאת על מנת שיוכל לייצג אותם כראוי בצורה שתדאג לאינטרסים שלכם.

למה כל כך חשוב לבחור עורך דין שמתמחה בליטיגציה מסחרית ?

אם אתם מתמודדים עם הליכים משפטיים שמערבים צורך בליטיגציה מסחרית, התוצאה תהיה בהכרח תלויה בשאלה לאיזה עורך דין תפנו. מעבר לניסיון שעורך הדין לליטיגציה מסחרית צריך, הוא חייב גם הכרה טובה של החוק. יש עדיפות לפנות לעורך דין לליטיגציה מסחרית שבעברו ייצג לקוחות משני הצדדים,  מאחר וזה מעיד על יכולות עורך הדין.

מה זה ליטיגציה אזרחית ?

ליטיגציה אזרחית היא ייצוג בהליכים אזרחיים בבית המשפט ובעיקר הליכים בנושא חוזים, תביעות ייצוגיות, לשון הרע, מקרקעין, נדל"ן, דיני עבודה, דיני משפחה וכו'.

עבודת הליטיגטור מתחילה הרבה לפני הופעתו בבית המשפט. עבודתו כוללת איסוף מידע משפטי וראיות התיק, הכנת אסטרטגיות ושיטות פעולה, איסוף מידע מעדים והכנתם למשפט במידת הצורך, הבנת הלך הרוח של הצדק השני ויכולת אלתור לתגובות בבית המשפט על מנת להגיב במהירות ובצורה נכונה.

נכון הוא לומר שכל ליטיגטור הוא עורך דין אך לא כל עורך דין יהיה ליטיגטור. חוץ מהצורך לדעת לייצג את הלקוח בבית המשפט, הוא חייב להכיר את התחום כראוי ולהבין את הכללים הדיוניים של בתי המשפט.

מה זה ליטיגציה פלילית ?

ליטיגציה פלילית היא ככל ליטיגציה והמשמעות היא לייצג ולהופיע בבית המשפט אך בהליכים פליליים.

במידה ואתם או קרוביכם נמצאים במעצר, נחשדתם או אף נאשמתם באיזושהי עבירה פלילית, אתם חייבים לפנות לעורך דין בעל ידע רב בליטיגציה פלילית. עורך הדין לליטיגציה פלילית יעזור משלבי החקירה, המעצר, השימוע והדיון בבית המשפט.

מתי נרצה להתייעץ בעורך דין לליטיגציה פלילית? אדם שנאשם או חשוד בעבירה פלילית יכול להיות בעל כתם פלילי לנצח. יש שורה ארוכה של עבירות בחוק העונשין והן עבירות מס, רכוש, שוד, פריצה וכו'.