עורכי דין צבאיים אלו אנשים אשר התמחות בפרקליטות הצבאית כדרך הכשרה מיוחדת המיועדת לכך. אם בעבר היה צריך אישור מיוחד מעורך דין כדי לעסוק במערכת המשפט הצבאי – היום הגישה פתוחה לכולם – ובלבד שיעבור לשם כך הכשרה מיוחדת, המיועדת לעיסוק במערכת המשפט הצבאית – אשר שונה ממערכת המשפט האזרחי.

עורך דין בנושא צבא

ההבדל העיקרי בין עורך דין צבאי לעורך דין אזרחי זה העיסוק במערכת המשפט בה הם עובדים – שכאמור, עורך דין לדיני צבא עוסק למעשה במערכת המשפט הצבאית, אשר יש לה סמכות שיפוט בעבור חיילים בשירות סדיר, קבע ומילואים – ובמקרים מסוימים: גם עבור אזרחים עובדי צה"ל.

מערכת השיפוט הצבאית אכן יכולה להעמיד למשפט בעבור עבירות שאינן מוגדרות כצבאיות – ויש לה סמכות שיפוט במידה דומה לסמכות השיפוט של מערכת השיפוט האזרחית.

עורך דין לדיני צבא הוא עורך דין שיודע את דרכו בדרך לדיני צבא, החל משלב הזימון לחקירה, או דהיינו – תחילתו של תהליך משפטי צבאי בעבור אדם אשר מערכת השיפוט הצבאית רואה אותו תחת תחום שיפוטה, וסמכותה. עורך דין צבאי בצפון, בדרום ובכל אזור בארץ – תפקידו זה לעזור לאדם הנמצא בשירות צבאי, או מקושר לענייני צה"ל – לנווט במערכת המשפטית כך שהדין שהוא יכול לקבל הוא אפסי, מוקל או מומתק.

לדוגמה – בעבירות סמים, וחומרים משכרים אחרים – עורך דין צבאי לענייני סמים יכול מאוד לסייע לנווט בתהליך המשפטי כך שפסק הדין יכול להיות מבוטל, או לפחות מוקל. כמובן שזו רק אפשרות – תלוי ביכולתו של עורך דין לענייני צבא לערער על הראיות, ועל סעיפי האישום בעניין כל שימוש ספציפי שאולי נרשם ומובא לכדי שיפוט במערכת השיפוט הצבאית. כך, עורך דין בענייני צבא, יכול למעשה לדעת למי הייתה הסמכות להוציא שלל צוי/הנחיות/בקשות מאסר, עיצור, עיכוב, חקירה, שיפוט וכו' – ואפשר שיימצא בכך פגם חוקי, כך שעצם התהליך שהחל מתוך כך יכול לאבד מתוקפו – ובכך לקוחו של עורך דין מומלץ יכול לחוות שהתהליך המשפטי מתפרק ומאבד אחיזתו ומרצו בהליכים המשפטיים שניסו לקבל מקום בתוך כך. אנשים שחווים מקרים שכאלו נוטים לכנות את בעל המקצוע שעזר להם כ- עורך דין הכי טוב, וזו דיעה לכל דבר – בייחוד אם הם מרגישים שהם קיבלו את התמיכה שהם רצו לקבל.

כמה עולה עורך דין צבאי

עורך דין צבאי בחינם? זו שאלה שאנשים יכולים לשאול אם הם לא מעוניינים, או לא יודעים כמה כסף מתבקש בהשקעה כספית שכזאת – והאם יש להם עניין לעשותה. כמובן, שיש אפשרות לקבל עורך דין צבאי מטעם הפרקליטות – ללא עלות. זוהי הודעה שמקבל אדם, המזומן לתהליך משפטי – המיידעת אותו על הזכות לקבל זאת.

אני מניח שעורך דין צבאי יכול לבקש את מחירו בהתבסס על רמת הזמינות שהוא חושב שמתבקשת ממנו בזאת, ועל פי כמה הוא מעוניין לקבל את התיק הזה. ייתכן שתיק פחות רלוונטי, או רצוי – מבחינת עורך הדין – יזכה לתשלום, ומחיר גבוה יותר מאשר תיקים שאותו עורך דין צבאי מעוניין לקחת אפילו יותר, על עצמו. לדוגמה – תיקים תקשורתיים, כאלו המופיעים בתקשורת ויכולים ליצור עניין ולאפשר לאותו עורך דין מעין הילה של כבוד בעמגלים המקצועיים שהוא סובב בהם – והיכולת להציג את המדיה הזאת ללקוחות פוטנציאליים בעתיד – לדוגמה, על גבי אתר האינטרנט שלו. או פשוט – כי אותו עורך דין פשוט התעניין בכך עד מאוד – זה, משמע, בתיקו של אותו לקוח.

עורך דין צבאי ייעוץ בחינם – יכול לדוגמה, להציע ייעוצו בחינם. לפחות במפגש הראשון. או אולי אם מדובר בהכנסות שהוא יוכל לקבל בשלב מאוחר יותר – אולי הצבא ישלם בהמשך, ואותו עורך דין יוכל לקבל חלק מן הנתחים – כפי שקורה בעסקאות במערכת השיפוט האזרחית, במקרים מסוימים. אך זו רק דעתי. ייתכן שאותו עורך דין ייהנה פשוט להציע ייעוץ חינם בעת מסוימת – כשירות פרו בונו, כמתנה או שירות לאחר ותו לא.

במקרים פשוטים יותר, כמו אלו המבקשים  עורך דין למשיכת הפיקדון הצבאי – ייתכן שניתן יהיה לקבל תנאים מיטיבים יותר לשכירת עורך דין – כי המתח המעורב בהם יכול להיות פחות, מאשר זה הנדרש עבורו לייצוג בעבירות עבורן ההתרגשות לייצוג, גדולה אף יותר. אם זה שירות שעורך דין יכול להציע – ניתן להתעניין ולראות, אם אותו אדם אכן בעניין לסייע בכך.

פטורים כלליים

ישנן דרכים לצאת מהצבא אשר אינן כוללות השתמטות, נפקדות או עריקה. ניתן לקבל פטור על בסיס רפואי, או על בסיס אידיאולוגיה וערכים – ולנשים: גם על בסיס הריון ו/או נישואין. ועם זאת, מדובר בתהליכים שיכולים לקחת זמן, מאמץ והבנה של המערכת המשפטית כדי לאפשר ניווט מעניין שלהם למקומות טובים ומחייכים יותר. לא משנה התוצאה בסופו של תהליך – הליווי של עורך דין צבאי יכול מאוד לסייע ולהקל על התהליך במקרה שכזה.

במידה ורוצים לדוגמה להוציא פטור רפואי, ניתן להתייחס לזה בשני חלקים:

  1. פטור רפואי נפשי
  2. פטור רפואי פיזי

במידה ורוצים ללכת את התהליך הזה,  עורך דין צבאי רפואי, יכול להפגין את הידע, והבקיאות בניואנסים התהליכיים של העניין. שכן יש עניין בחוות דעת של רופאים, שלל בדיקות הפניות וכן הלאה – שעורך דין צבאי עם מומחיות או לפחות הבנה מדויקת בתחום הזה – יכול לדעת את הפרטים הנכונים לכל אדם המיוצג אצלו, לכל שלב של התהליך – או לפחות לשאוף לכך, במידת יכולתו לעזור. לפחות.

אז כן, עורך דין צבאי פטור צבאי אכן יכול להיכנס למשפט, כסוג של ביטוי. אפשר לקבל כמובן פטור צבאי גם בלי נוכחות עורך דין צבאי, אבל עצם הנוכחות שלו יכולה לסייע עד מאוד – כי הוא יכול לסייע ביכולת לדבר את התהליך ולהתבונן בנקודות שמבקשות תשומת לב כדי להשלימו בהצלחה, בזמן מועט יותר.

ובאשר לשאלה -איך לצאת מהצבא דרך עורך דין – התשובה תלוי בנתיב שאנחנו מבקשים לקחת.

1.אידיאולוגיה וערכים

2.פטור רפואי נפשי

3.פטור רפואי פיזי

4.נישואין (נשים)

5.הריון (נשים)

לדוגמה, בסעיף האידיאולוגיה והערכים – יש לכתוב מכתב מקדים], טרם הזמנה לוועדה שתדון בעניין זה. במידה והטיעון משכנע מספיק – ייתכן והם יעניקו פטור, על בסיס הטיעון הערכי של אותו אדם המבקש להתחיל תהליך כזה. לדעתי, עורך דין צבאי שמכיר את המילים והמשפטים שיכולים להזיז לבבות, ולשכנע תפישות – יכול לספק השלמה נאותה לתהליך שכזה, ולקצב ניסוח הדיעות.

כך שלצאת מהצבא עם עורך דין זה פשוט לבקש את הליווי שלו כדרך התהליכים הללו. עורך דין, ליציאה מהצבא הוא לא יותר מחבר למסע של אותו אדם, אל מחוץ למערכת הצבאית. וכשמבקשים עורך דין לשחרור מהצבא אז מדברים על הליכה כדרך נתיבי הפטור שציינתי בפסקאות הקודמות – ועל ליווי מסוים, אולי של עורך דין צבאי, אם כך רוצים ובוחרים – בעבורם.

כמה עולה עורך דין, כדי לצאת מהצבא? אם הכוונה היא לליווי שהוא יכול לספק – זה כמובן תלוי באותו בעל מקצוע. ישנם עורכי דין לענייני צבא שמתמחים בשירותים, ובתחומים אל ובדיוק – ייתכן שהם ייברחו לגבות יותר כי המומחיות שלהם מאפשרת להם לתת יותר ערך ללקוחותיהם, מה שמבחינתם תומך אותם לגבות יותר וזה בסדר גמור – וייתכן שזה כל כך קל ופשוט עבורם, שהם לא טורחים לגבות כסף מיוחד עבור זה. במיוחד אם הם רואים את זה כאסטרטגיה לגייס לקוחות להמשך תהליכים בהמשך – כאשר הם גובים סכומים מועטים יותר, בתחילה, עבור שירותים שמבחינתם הם "פשוטים" יותר לביצוע, באופן יחסי – כך שיגיע הזמן לייצוג "המשמעותי", הם יקבלו עדיפות, והוקרת תודה מצד אנשים שכבר חוו את השירותים שלהם, ואת ההצלחה שאותם עורכי דין צבאיים יכולים לאפשר. כך שזה משתנה, ומגוון בהתאם לכל עורך דין צבאי ומטרותיו בעבודה תהליכית עם הלקוח.

באופן דומה, עורך דין צבאי לפטור משירות מעניק את השירות שלו בתהליך שכזה. על פי נתיבי הפטור שסיפקתי בפסקאות קודמות.

לצאת מהצבא

כשאנחנו מבקשים עורך דין צבאי כדי לצאת מהצבא אנחנו אולי מבקשים את עזרתו בקבלת פטור – או בקבלת ייעוץ מקצועי כדי פשוט לצאת מהצבא. בין אם זה השתמטות, או עריקות – אנחנו פשוט חושבים על עורך דין  כדי לצאת מהצבא כדרך להשיג את היציאה מן הצבא. כך שאם זה עורך דין צבאי בענייני השתמטות, שעוזר לנו בנושא זה, או עורך דין צבאי בענייני עריקות שמסייע לנו דווקא בנושא זה – אנחנו יכולים לקבל סיוע ביציאה מן הצבא – אולי, ללא הסיבוך המשפטי של עריקות והשתמטות.

יש אנשים שבמקום לערוק, הם מבקשים דווקא לשנות שיבוץ. במקרה זה אולי הם ייבחרו לקבל סיוע מאיש מקצוע. עורך דין צבאי לעזרה בשינוי שיבוץ יכול לתת עיצה טובה בעניין זה, אם יש לו ניסיון קודם והוא מעוניין לעזור.

כך או כך, אם רוצים להשתמש בצבא כאבן דרך המאפשרת התקדמות למשרות מעניינות בתחום האזרחי, ואולי קשורות למשרד הביטחון, אז אפשר לדעת משהו אחד. משרד הביטחון והצבא נמצאים בקשר סינרגטי מעניין. למעשה, ייתכן שיהיה להם גישה מעניינת לתיק האישי של אדם שמבקש להצטרף לשירותיהם – לפחות במידה שתאפשר להם לדעת אם השתֶמט או ערק. לכן, כשרוצים עזרה מבעל מקצוע – ושואלים לגבי מחיר של עורך דין צבאי, אפשר גם לשחרר מן התשובה. כי אולי כל מחיר יכול להתאים תמורת תמיכה של האדם הנכון – כי הוא יכול להיות בעל ברית מהנה להמשך הדרך – לפחות כדי לתמוך בתקופת החיים שלנו, תחת השירות הצבאי.

בהצלחה בהמשך דרכך.