חוזים הם חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, בין אם אלה חוזים מסחריים מקצועיים או חוזים אישיים. כל אחד מאיתנו, בשלב מסוים בחיים, יעמוד מול עריכת חוזה – השכרה או רכישת דירה, נכס, חוזי העסקה, נציגות או שיווק, יחסי ממון, חוזים להגנה על זכויות יוצרים, חוזי שותפות, עסקים וכו'. דיני חוזים הם דינים מסובכים שמחייב כל צד להיעזר בעורך דין לחוזים שבקיא ובעל מומחיות בתחום.

עורך דין לחוזים

עורכי דין לחוזים צריכים להיות בקיאים בחוק החוזים ובכל החוקים הרלוונטיים לכל נושא עריכת החוזים. עו"ד חוזים טוב צריך להכיר את כל הפסיקה החדשה והישנה ואת כל הספרות המשפטית שקשורה לחוזים כך שהוא יוכל להשתמש בידע הזה על מנת שיגן על לקוחותיו ועל האינטרסים שלהם בכל חוזה שיחתמו עליו. עורך דין חוזים חייב לשלוט בצורה מוחלטת ומדויקת בשפה העברית. הסיבה לכך היא שלא מספיק שהצדדים מביעים את כוונותיהם ואת רצונם אך חובה, וזה הדבר הטריקי בחוזים, לנסח את החוזה בצורה הטובה ביותר מבחינה מילולית ותחבירית כך שניתן להבין את כוונתם של הצדדים בצורה הטובה ביותר.

עורך דין חוזים מיומן צריך לוודא שהחוזה שאותו הוא מנסח, יכלול את כל הדברים החשובים שהלקוח ביקש תוך הסרת כל המכשולים העתידיים האפשריים. הרבה אנשים טועים לחשוב שהם יכולים לערוך ולנסח חוזים בעצמם, למרות שאין להם השכלה משפטית או ניסיון בדיני חוזים, כך שהם מתנהגים בחוסר אחריות מוחלט ועלול לגרום לעצמו נזקים קשים. עורך דין לחוזים אמור לדאוג לבדוק את כל מרכיבי החוזה, בין אם בדיקה של הפרטים המשפטיים ובין אם בדיקה של הפרטים העובדתיים, כך שאדם רגיל ללא השכלה משפטית, לא יוכל לעשות זאת.

רק עורכת דין חוזים או עורך דין חוזים מומחים יוכלו להבטיח שהחוזה שהם ערכו עבורך יכלול התחייבויות שאתה כצד לחוזה, מקבל על עצמך, יחד עם הבטחה של כל הזכויות שלך. בנוסף, החוזה יכלול מנגנון פיצוי ושיפוי שיעמוד עבורך במקרה של הפרת חוזה על ידי הצד השני. פעמים רבות יש מקרים של הפרת החוזה, ואז נוצרות מחלוקות סבוכות בין הצדדים ולכן עליהם לבחור עורך דין לחוזים מומחה שילווה אותך מתחילת עריכת החוזה, ינסח אותו בצורה עובדתית ומשפטית, ואף ייצג אותך בבית המשפט במידת הצורך.

מה המשמעות של בחירת עורך דין דיני חוזים לטובת עריכת חוזה ?

בכל חוזה, יש אותיות קטנות שמאחוריהם יש עולם שלם של דברים שאתם לא בהכרח מבינים. אותם אותיות קטנות, במידה ואתם חותמים עליהם, יכולים לשנות את חייכם לרעה (ולעיתים נדירות לטובה). חוזים זה עניין משפטי גרידא וחובה שיהיה לכם ידע בקריאת החוזה עד סופו, כולל האותיות הקטנות, והבנתו. ולכן, עדיף לשים את החוזה בידיים של מומחה שאתם סומכים עליו.  עורך דין לחוזים שאתם בוחרים, חייב להיות אחראי על בדיקה ואישור החוזה או אפילו לערוך חוזה חדש מטעמכם.

כמעט בכל תחום בחיינו, אנו נתקלים בצורך לחתום על חוזים. לדוג': החל מכתובה (שזה חוזה לכל דבר), או רכישת עסק או רכישת בית. לכל חוזה יש משמעות משפטית רבה ולכן אסור לזלזל בו. חייב להבין חוזה בצורה הטובה ביותר ולבדוק אותו כך שלא יהיה מקום לפרשנות. השקעה נכונה בעריכת חוזה על ידי התייעצות עם עורכי דין לחוזים, יוכל להואיל לכם רבות ולהגן עליכם.

שכר טרחה בחוזים מסוגים שונים

חוזה שכירות דירה

במקרים של חוזה שכירות לדירה למטרת השכרה ארוכת טווח או חוזה שכירות מותאמת אישית, חובה לפנות לעורכי דין לעניינים חוזים שיכין עבורכם חוזה שכירות ראוי כך שיגן עליכם וגם על הצד השני.

  • עריכת חוזה שכירות לדירה על ידי עורך דין חוזים מחירה יהיה בדרך כלל כחצי מעלות שכירות חודשית. כלומר, נניח שעלות שכירות חודשית ממוצעת תהיה בסכום של 4,000 ₪, העלות לעריכת חוזה תהיה 2,000 ₪.
  • עריכת חוזה שכירות לעסק על ידי עו"ד חוזים מחירה יהיה כסכום זהה לחודש שכירות. הסיבה להעלאה במחיר היא כי עריכת חוזה שכירות לעסק מורכבת יותר ומחייבת תשומת לב רבה יותר לפרטים הקטנים בחוזה, ולכן התשלום גבוה יותר מחוזה שכירות לדירת מגורים רגילה.
  • הגשת תביעה לפינוי שוכר לבית המשפט – תעלה 2% מערך הנכס. זהו סכום גבוה וזאת כי זהו הליך שהוא לא קצר ומחייב שעות עבודה. בדירה רגילה וממוצעת למשק הישראלי, זה יכול להגיע לסכום של 25 אלף ₪ ואף יותר.
  • מחיר התרעה לפני פינוי שוכר – הסכום יהיה בסך 235 ₪. בית המשפט מחייב שליחת התראה קודם לפני פנייה לבית המשפט.  אם יש מקרה בהם חובה התייעצות וחוות דעת משפטית, המחיר יהיה בערך עוד 900 ₪ להתייעצות ועוד 900 ₪ עבור חוות דעת. כמובן שעוברים על כל המסמכים ואין צורך להוסיף במחיר.

חוזה לקניית דירה

קניית דירה כרוכה בהרבה סיכונים, בין אם זה קנייה מקבלן או יד שנייה. קניית דירה טומנת בחובה סיכונים רבים. תהליך קניית דירה מקבלן או מיד שנייה מחייבים זהירות רבה שהרי אחרי הכל מדובר בהוצאה גבוהה במיוחד. עליכם לוודא שעורך הדין לענייני חוזים ששכרתם ירשום הערת אזהרה בנסח הטאבו ושהליך הקנייה יהיה בצורה מקובלת ללא תשלום מלוא סכום הכסף לפני סיום כל השלבים, וזאת כולל אימות בעלים על ידי עורך הדין.

  • קניית דירה מקבלן או קניית דירה חדשה – הסכום יהיה כ- 1% מערך הדירה. כלומר, מחיר עריכת חוזה לדירה ממוצעת השווה 1,300,000 תעמוד על 13,000 ש"ח.
  • עלויות רישום משכנתא יהיה בערך סכום של חצי אחוז מהחוב המובטח לכם במשכנתא. כל שינוי במשכנתא, לדוגמה העברת משכנתא או ביטולו, יהיו בסכום של 900 ₪ בערך. כל רישום במקרקעין, יעלה עוד מאות שקלים נוספים ויש להיערך לכך.
  • מחיר בדיקת חוזה למטרת קניית דירה על ידי עורך דין חוזים יהיה על סכום של רבע  מערך הדירה. בדומה לעריכת חוזה, עורך דין לחוזים צריך לבדוק את כל הפרטים, כולל הפרטים הקטנים, ולעבור בצורה מסודרת על חוזה הקנייה הקיים. למרות מדובר בפחות עבודה מחיבור חוזה, אך עורך דין עדיין לוקח על עצמו אחריות מלאה לפרטי החוזה ותקינותו.

בכל הקשור לשכר טרחה של עורכי דין במקרה של מכירת דירה, שכר הטרחה ישתנה מעורכי דין לעורכי דין וכמובן בהתאם לסוג העסקה שעומדת בפנינו. באופן כללי, אפשרי לומר בערך שעסקה פשוטה יחסית של מכירת דירה, שכר הטרחה יעמוד בין חצי אחוז לאחוז בהתאם לרמת עורך הדין וכמובן בהתאם לרמת המורכבות. כאשר מדובר בעסקאות מורכבות כמו מכירת נחלה או מכירת משק חקלאי או אפילו נדל"ן מסחרי, עורך דין יוכל לקחת אפילו יותר מ-2 אחוז משווי העסקה.

יתרה מזאת, נציין שאם מדובר בחוזה למכירת דירה במחיר נמוך יחסית (בדרך כלל מתחת למיליון ₪), עורך הדין יגבה מחיר מינימום של לפחות 5,000 ₪ או 6,000 ₪ וזאת בתוספת מע"מ, וזאת כמובן מפני שלא הגיוני שעורך דין לחוזים יגבה 2,500 ₪ שכר טרחה לעסקה של דירה שוויה חצי מיליון ₪. אותו דבר יקרה גם כאשר מדובר בעסקאות קטנות של מכירת מגרש, חניה, מחסן וכו'. כל מכירה כזו כרוכה בבדיקות רבות של עורך הדין כמו בדיקת מיסוי, בדיקה של מצב משפטי, תכנוני ורישומי של הנכס, פעולות לאחר קניית הנכס כמו פעולות רישום וכו'.

כל האמור לעיל מחייב המון זמן ומומחיות של עורך הדין לחוזים ולכן בדרך כלל עורך הדין יתמחר את מחיר המינימום עבור כל עסקה. מחירים לשירותי חוזה שכירות אמנם אכן נמוכים יותר מחוזים לקניית דירה שמצריכה זהירות רבה אך עו"ד חוזים לוקח על עצמו אחריות מלאה לכל הנוגע לייעוץ, לחוות הדעת, להתראה ולכל מסמך שיוצא תחת ידיו ולכן ברור  שתשלום לעורך דין בקניית דירה יהיה גבוהה מזה של שוכרי דירה.

בדרך כלל יש גם אפשרות למיקוח על עלות עריכת החוזה. בין עורכי הדין יש תחרות גדולה מאוד ויש מיעוט לקוחות שיכולים להתפשר על חצי אחוז משווי הנכס. יש חברות שונות שיציעו לערוך חוזה ב-5,000 ₪ ללא תלות בעלות הנכס. חלק מעורכי הדין שמבצעים זאת, עושים זאת ללא דיווח מס כך שהם עובדים למעשה במזומן "בשחור" ואין תיעוד להליך. זוהי אחריותכם הבלעדית לבדוק שמדובר בהליך חוקי ושיש רישום של עורך הדין שערך עבורכם את החוזה, כך שאם יהיו כשלים, תוכלו לפנות אליו.

  • במקרים ואין דרך להעריך את שווי העסקה ניתן תמיד לבצע הערכה שמקובלת על הצדדים.