לא פעם אנו שומעים בתקשורת על אנשים המעורבים בהליכים פליליים כתוצאה מעבירות מס כאלו או אחרות. היות בישראל על כל אדם מוטלת החובה לדווח על הכנסותיו לרשות המיסים, כל פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם החוק נחשבת לעבירה פלילית הדורשת את התערבותו של מומחה לדבר והוא עורך דין מיסים.

עורך דין מיסים

מה תפקידו של עורך דין מיסים ובאילו תחומים הוא מתמחה ?

עורך דין לדיני מיסים צריך להיות מומחה בחוק מיסים ובפסיקות שונות של בתי המשפט בתחום. בין התחומים שעל עורך דין למיסים להכיר הם ייצוג נחקרים, עבירות מס הכנסה, עבירות מע"מ, הלבנות הון, ניירות ערך, עבירות הונאה, עבירות צווארון לבן וכו'.  עורך דין לדיני מיסים צריך לתת ליווי משפטי בייצוג בהליכים בבית המשפט ומחוצה לו.

ייעוץ וליווי אישי של עורך דין מיסים במהלך החקירה

בכל מקרה של חקירה פלילית, יש שני צדדים – מי שרוצה להוכיח את העבירה ומי שרוצה להפריך אותה. בדרך כלל הצד החוקר הוא צד מיומן,

אחת הסוגיות המעניינות ביותר בעולם הפסיכולוגיה המשפטית, היא סוגיית השימוש בשירותי עורך דין על ידי חשודים בעבירות פליליות, ובכלל זה בעבירות מס. בכל מקרה של חקירה פלילית, ישנם שני צדדים – הצד שמעוניין להוכיח את דבר העבירה, והצד שמעוניין להפריך אותו. הצד החוקר והתובע הוא צד ממוסד ומיומן, שנוקט בשלל טקטיקות על מנת להטות את היתרון לכיוונו, ובין היתר נוקט בטקטיקות של יצירת אמון מדומה אל מול הנחקר על מנת למנוע ממנו את ההבנה בצורך הקריטי של ייצוג עורך דין פלילי. מבחינת החשוד, הוא זה שאמור להגן על עצמו, ובמקרים רבים הוא גם מאמין שיש לו את היכולת לעשות זאת, שכן הוא לא באמת מאמין שביצע עבירה פלילית.

אם אתם בעצמם זומנתם לחקירה באחת מרשויות המס או במשטרה, או שאתם בכלל חושדים שאדם שאתם מכירים ביצע עבירה, עדיף שתפנו לעורך דין לענייני מיסים שבקיא בחוק ויוכל לספק לכם ייעוץ כראוי לפני כל פעולה שתבצעו. כמו כן, הוא יוכל לנסות להגיע להסדר אל מול עורכי הדין ברשויות המיסים השונות, גם אם הוצא כבר כתב אישום וכמובן אם טרם הוצא כתב אישום ולמנוע זאת, כמובן על ידי הייצוג המתאים. ולכן, זה נכון עבורכם להתייעץ עם עורך דין למיסים כבר מתחילת החקירה עד לתום ההליך המשפטי. ראשית, עורך הדין לדיני מיסים יתן לכם את הידע הנדרש במישור הפלילי ולאחר מכן במישור המקצועי (כולל תקנות המס) וכו'.

איך נכון להתנהל כשנחקרים ?

בשלב החקירה חובה לשקול כל מילה שיוצאת מפיכם. המטרה היא לייצר שיתוף פעולה עם החוקרים אך לא להפליל את עצמכם. כמובן שעדיף שבשלב הזה תתייעצו עם עורך דין לדיני מיסים וכו' על מנת שיכוון אותכם למה מותר לומר ומה לא. יש לציין, הכוונה היא לא לשקר לחוקרים אך לא לנדב מידע שיפגע בכם.

אם כבר זומנתם לחקירה, להלן מס' דברים שעליכם לזכור:

באיזה שלב חשוב לדבר עם עורך דין מיסים ?

גם אם אתם לא בטוחים באיזה שלב אתם צריכים להתייעץ עם עורך דין לדיני מיסים, הכי טוב זה ללמוד זאת מאנשי עסקים או מבעלי הון. אנשים אלו עומדים עם סוללת עורכי דין ולא עושים דבר מבלי להתייעץ איתם. הם מבינים את החשיבות הקריטית של עורך דין בכל פעילות, החל מהדקה הראשונה. ולכן, רק עורך דין לדיני מיסים יוכל לספק לכם הגנה מהדקות הראשונות.

למעשה, ניתן לסכם שתפקידו של עורך הדין למיסים הוא כפול – קודם כל הוא יגן עליכם במישור הכלכלי ומיסוי אזרחי ושנית הוא יגן עליכם במישור הפלילי.

בחקירות מול רשות המיסים, אתם יושבים מול גוף חוקר עם סמכויות חקירה ולכן כל דבר שתגידו יכול לשמש נגדכם כולל אפילו עד לרמת הענישה. עורך דין לדיני מיסים, יסייע לכם בהתנהלות אל מול החוקרים  והתביעה בכל המישורים (אזרחי ופלילי), יבדוק נסיבות מקלות, יבדוק את נסיבות המקרה, ינחה אותכם במה מותר ומה אסור לומר וימצא לכם את קו ההגנה הטוב ביותר.